Mali by ste si kúpiť nábytok v hotovosti alebo na úver?

Či už sa sťahujete do nového domu alebo prerábate na blížiace sa slávnosti, narazíte na možnosť zaplatiť za tovar v hotovosti, kreditnou kartou alebo prostredníctvom splátkového kalendára.

Za správnych okolností môže byť použitie hotovosti lacnejšie a inokedy nie. V závislosti od vašich potrieb by niektorí radšej zaplatili celú vec v hotovosti a niektorí by radšej natiahli platby na určitý čas.

Tu je niekoľko vecí, ktoré je potrebné zvážiť pri použití oboch metód.

Nákupy v hotovosti
Niektoré menšie obchody majú tendenciu obchodovať v hotovosti, pretože to znižuje transakčné poplatky kreditných kariet, ktoré musí obchod znášať. To je dôvod, prečo veľa obchodov má tendenciu uvádzať vám cenu v hotovosti a cenu kreditnej karty a poskytnúť vám možnosť, ktorú by ste uprednostnili.

Menšie obchody majú tiež menšie režijné náklady, pretože udržiavajú menšie množstvo zásob, priestoru a personálu. Tieto menšie obchody potom môžu tieto výhody preniesť na zákazníka s lepšími cenami.

Vo väčšine scenárov majú títo obchodníci tendenciu znižovať svoje ceny, aby mohli konkurovať maloobchodným predajniam väčších značiek. To všetko sú skvelé dôvody, prečo zaplatiť za nábytok v hotovosti.

Napriek úžasnému faktoru zliav môže byť nosenie veľkého množstva hotovosti trochu nebezpečné. Aby ste sa vyhli noseniu hrubého balíka peňazí a jeho posúvaniu cez stôl ako mafiánskemu obchodu, vyberte sa bezpečnou cestou a skontrolujte, či tieto obchody akceptujú bankové prevody.

Ďalším neúverovým spôsobom platby je prostredníctvom flexi platobných plánov. Niektoré obchodné reťazce môžu povoliť plán flexi platieb, ktorý v podstate funguje ako osobná pôžička, ale s výrazne nižšou úrokovou sadzbou.

Nie všetky programy flexi platieb sú samozrejme bezúročné.

Potom môžete svoje mesačné platby uskutočňovať bankovým prevodom alebo v hotovosti podľa ich platobných kanálov.

Aj keď by bolo pekné natiahnuť platby na dlhšie obdobie, aby sa vaše mesačné záväzky znížili, vďaka úrokovým sadzbám by to mohlo byť menej výhodné. Je to preto, že čím dlhšie budete pôžičku naťahovať, tým viac na oplátku zaplatíte.

Nákupy kreditnou kartou
Táto metóda funguje rovnako ako nákup akejkoľvek inej položky kreditnou kartou. Pri nákupe s týmito kartami zistite, ktoré karty môžu mať ďalšie výhody. Niektorí vám môžu poskytnúť dvojnásobné odmeny alebo otvoriť ďalšie ponuky, ktoré vám poskytnú vyššiu hodnotu.

Ak ste si vedomí toho, že nebudete schopní zaplatiť celú sumu naraz, môžete sa rozhodnúť rozdeliť platby s nulovým percentom splátok na mieste nákupu.

Plány nulových splátok
Niektoré obchody majú dohodu s bankami a ponúkajú 0% splátkový plán na vybrané kreditné karty, ktoré sú exkluzívne pre ich obchody.

To zaberie váš úverový limit na vami zvolenej kreditnej karte, ale umožní vám to rozdeliť platby na obdobie až troch rokov. Možnosť vykonávať menšie platby otvára váš peňažný tok pre iné investície alebo priority.

Keďže vás to nestojí nič navyše a ani nebude lacnejšie platiť v hotovosti, môžete si zvoliť plán splátok 0 % na svoje nákupy a použiť túto prebytočnú hotovosť na zarobenie určitého úroku v krátkodobom pevnom vklade pred uskutočnením mesačné splátky.

Niektoré plány však prichádzajú s jednorazovým manipulačným poplatkom, ktorý by ste mali vziať do úvahy, pretože to ovplyvní celkovú sumu, ktorú nakoniec zaplatíte.

Ste pripravení nakupovať?
Skôr ako vyrazíte do obchodov, sadnite si a urobte si plán. Možno rozdeľ a panuj môže byť najlepšou stratégiou. Kúpte si niektoré položky kreditnou kartou, niektoré v hotovosti a iné na kreditné plány, aby ste maximalizovali každý ringgit, ktorý miniete.

Welcome to Primabyvanie.sk, where words come alive and stories unfold! We are not just a company; we are a passionate team of wordsmiths dedicated to bringing your ideas to life through the art of blogging.

Newsletter