Chladné farby interiérového dizajnu

Predstavte si chladné horské jazero obklopené vždyzelenými stromami pod jasnou modrou oblohou. Aké pocity vo vás vyvoláva tento obrázok? Ak ste ako väčšina ľudí, môžete povedať, že sa cítite pokojne, uvoľnene a zenovo . Môže to byť preto, že obraz, ktorý ste si v mysli vytvorili, je plný chladných farieb. Teraz sa pozrime, ako to môžeme preniesť do interiéru a vytvoriť si vlastný dizajn interiéru v chladných farbách.

Podľa významu / teórie farieb sú modrá, zelená a fialová studené farby, na rozdiel od teplých farieb, ako je oranžová, červená a žltá . Studené farby majú tendenciu mať upokojujúci účinok na myseľ a telo. Výskum ukazuje, že vystavenie studeným farbám môže pomôcť znížiť krvný tlak, uvoľniť svaly a spomaliť dýchanie. Preto môže byť dobrým nápadom zakomponovať chladné farby na dekoráciu vašej spálne a akejkoľvek oblasti vášho domova, kde radi relaxujete.

Keď pozorujete studené farby, dávajú pocit, akoby ustupovali. Preto sú skvelé na to, aby bola miestnosť väčšia a otvorenejšia. To je v ostrom kontraste s teplejšími farbami, ktoré budú mať tendenciu robiť priestor menší, ale útulnejší. Ak máte miestnosť, ktorá je už malá a trochu stiesnená, možno ju budete chcieť vyzdobiť studenými farbami, aby ste vykompenzovali tento stiesnený pocit. Na druhej strane, veľká miestnosť a/alebo miestnosť, v ktorej chýba dobrý zdroj prirodzeného slnečného svetla, môže pôsobiť príliš chladne a formálne, ak ju zdobia predovšetkým studené farby. Takže to musíte mať na pamäti pri práci na dizajne interiéru .

Aj keď neexistujú žiadne prísne alebo skutočné „pravidlá“, pokiaľ ide o dekoráciu vášho domova, nižšie je len niekoľko všeobecných pokynov, ktoré vám môžu pomôcť efektívnejšie používať studené farby vo vašej celkovej schéme interiérového dizajnu.

Interiérový dekor so studenými farbami Nazmiyal
Studené farby sú pokojné a krásne.

  1. Vyskúšajte rôzne odtiene
    Keď sa zamilujete do určitej farby, môže byť lákavé ju nadmerne používať, no môže to byť veľmi nudné. Namiesto kobaltovo modrého koberca alebo koberca, ktorý presne ladí so stenami spálne , skúste modrozelený koberec s azúrovými stenami. Experimentujte so svetlejšími a tmavšími odtieňmi rovnakej farby, aby ste vytvorili jedinečný efekt, ktorý vás osloví.
  2. Použite doplnkové farby
    Podľa teórie farieb sú doplnkové farby tie, ktoré sú na farebnom kruhu umiestnené oproti sebe. Inak povedané, každá studená farba má teplý doplnok. Doplnkové farebné páry na farebnom koliesku sú nasledovné:

• Modrá a oranžová
• Fialová a žltá
• Zelená a červená

Chladné farby Interiérový dizajn Farebné koliesko Nazmiyal
Vysvetlené farebné koliesko. Všimnite si polohu doplnkových farieb na koliesku.

Keď sa doplnkové farby spoja v dizajnovej schéme, efekt môže byť esteticky príjemný. To môže byť obzvlášť efektívne, ak je celková farebná schéma jedna teplota s doplnkovými akcentmi.

Napríklad, ak vyzdobíte svoju spálňu primárne v modrej farbe, ale pridáte nejaké oranžové akcenty, ako je koberec alebo vankúše, ktoré môžu dodať trochu tepla a útulnosti dizajnu, ktorý by inak mohol byť príliš studený. Na druhej strane, ak máte izbu zariadenú v teplých farbách, ako je napríklad kuchyňa , môžete pridať nejaké modré alebo zelené akcenty na schladenie a osvieženie miestnosti.

Doplnkové studené farby Nazmiyal
Zlaďte svoje studené farby s doplnkovými teplými farbami, aby ste dosiahli skvelý efekt.

  1. Zahrňte neutrálne tóny
    Neutrálne farby sú tie, ako sú sivá , biela a béžová, ktoré samy o sebe nie sú ani teplé, ani studené, hoci niekedy majú nádych jedného alebo druhého. Neutrálne farby často poskytujú plátno, na ktoré môžete namaľovať svoju celkovú dizajnovú schému.

Môžete mať napríklad steny škrupinovej farby, ku ktorým postavíte nábytok, čalúnený v živej modrej alebo sýtofialovej farbe . Alebo môžete mať béžový nábytok zdobený smaragdovo zelenými vankúšmi alebo polnočným modrým kobercom na podlahe. Neutrálne farby sú pre oči upokojujúce a pomáhajú oživiť živšie farby.

Welcome to Primabyvanie.sk, where words come alive and stories unfold! We are not just a company; we are a passionate team of wordsmiths dedicated to bringing your ideas to life through the art of blogging.

Newsletter