Ako čistiť okná – najlepšie rady

Aj keď je čistenie okien jednoduchá starostlivosť a čistenie , často je to frustrujúce – keď vám zostanú šmuhy, ktoré máte pocit, že ste ich ešte zhoršili?! Postupujte podľa našich odborných tipov, aby ste vždy dosiahli tie najlepšie výsledky.

Ako čistiť okná

Mierne znečistené okná – tie, ktoré majú zvláštne šmuhy alebo šmuhy – osviežte pomocou čistiaceho spreja a handričky. Ak ste však okná neumývali mesiace, dajte von stierku a urobte poriadnu upratovačku.

Tu je to, čo budete potrebovať na čistenie okien, aby ste získali profesionálny povrch:

Veľká rukoväť suchej kefy alebo metly na odstraňovanie pavučín a prachu
Vedro
Špongia
Stierka
Účelovo vyrobené roztoky na čistenie okien alebo ocot
Hnedý papier alebo noviny
Utierka z mikrovlákna
Suchú handričku alebo sušiaci vankúšik, ktorý nepúšťa vlákna

 1. Pred čistením odstráňte závesy a žalúzie
  Ako čistiť okná

Začnite stiahnutím závesov a žalúzií. Ak môžete, využite príležitosť a dôkladne vyperte závesy alebo ich nastriekajte osviežovačom tkanín, ako je Febreze. Pomocou suchej kefy alebo prachového nástavca na vysávači pozametajte prach alebo pavučiny z rohov okien a parapetov.

 1. Vyrobte si domáce čistiace roztoky
  Ak dávate prednosť výrobe vlastných čistiacich roztokov, pridajte dve polievkové lyžice octu do malého vedra s teplou vodou (to však nezabije baktérie). Ak vaše okná potrebujú tvrdú lásku, pridajte dve polievkové lyžice domáceho čpavku, ale noste gumené rukavice.

Okná môžete umývať aj mydlovou vodou. Naplňte vedro jednoduchým roztokom saponátu na umývanie riadu a teplej vody, ale vyhnite sa vytváraniu príliš veľkého množstva mydlovej peny, pretože po zaschnutí zanechá ďalšie stopy. Začnite umývať okná pomocou neabrazívnej špongie.

Najlepší tip: Jeden, ktorý by ste mali vyskúšať, ako vidno zdieľaný na fórach upratovacích skupín, je svojrázny hack na čistenie čajových vrecúšok . Zjavne studený čaj je tajomstvom lesklých okien a skla bez šmúh. Ak chcete vyskúšať hack na čistenie vrecúšok doma, použite kuchynskú utierku namočenú do hrnčeka studeného čierneho čaju. Čaj utrite po povrchu a vyleštite dosucha čistou mäkkou handričkou.

 1. Začnite s rámami
  Začnite najskôr s rámami, aby ste na čisté sklá nekvapkali špinavú vodu. Utierka vlhkou špongiou by mala stačiť, ale ak sú veľmi špinavé, použite jemný čistiaci prostriedok na drevo alebo špeciálny čistič na PVC.
 2. Pri čistení sklenených tabúľ použite pohyb v tvare písmena S
  Ako čistiť okná

Sklenené tabule očistite špongiou v teplej mydlovej vode. Ponorte špongiu alebo penovú časť stierky do vody, vyžmýkajte prebytok a jemne rozotrite na sklo. Ak chcete dôkladne vyčistiť okno, pracujte v tvare S, s vašou handričkou z mikrovlákna pracujte v tvare písmena S, takže sa dostanete do každého kúska a zastavíte tak šmuhy.’

Welcome to Primabyvanie.sk, where words come alive and stories unfold! We are not just a company; we are a passionate team of wordsmiths dedicated to bringing your ideas to life through the art of blogging.

Newsletter